UWAGA! Dołącz do nowej grupy Krasnystaw - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Feliks Kotowski


Feliks Kotowski to postać, której życie i osiągnięcia zasługują na szczególną uwagę. Urodził się 18 maja 1895 roku w Krasnymstawie, a jego historia kończy się tragicznie 29 lipca 1929 roku w Skierniewicach.

W ciągu swojego życia, Kotowski zasłynął jako polski ogrodnik oraz profesor, wnosząc znaczący wkład w rozwój ogrodnictwa w Polsce.

Życiorys

Feliks Kotowski był synem Karola Kotowskiego, który posiadał ziemię. W Lublinie zakończył edukację na poziomie średnim, a następnie rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim na kierunku Nauki Przyrodnicze, w ramach Wydziału Filozoficznego. Podczas swoich studiów był również aktywny zawodowo, pracując w katedrze uprawy roli i roślin w Studium Rolniczym tego uniwersytetu, który mieścił się w Krakowie. W trakcie swojej kariery akademickiej odbył praktyki w Akademii Rolniczej w Dublanach. W dniu 6 marca 1919 roku uzyskał stopień doktora filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, na podstawie pracy: „Wpływ wysokich dawek saletry chilijskiej na rozwój buraków pastewnych”. Kolejnym krokiem w jego karierze akademickiej była habilitacja, która rozpoczęła się na Uniwersytecie Jagiellońskim, a dotyczyła badań nad kwitnieniem oraz owocowaniem grochu. W 1929 roku zdobył tytuł profesora zwyczajnego. Oprócz badań nad roślinami, Kotowski zajmował się również historią rozwoju Stanów Zjednoczonych.

W czasie wojny polsko-bolszewickiej, Feliks wstąpił do artylerii polowej. Po zakończeniu działań wojennych objął stanowisko zastępcy profesora oraz kierownika Zakładu Uprawy i Hodowli Warzyw w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Rok 1926 przyniósł mu wyjazd do Stanów Zjednoczonych jako stypendysta International Education Board. Tam miał okazję zaznajomić się z organizacją pracy badawczej w Ameryce, brał także udział w kongresie genetycznym i botanicznym na Uniwersytecie Cornella w Ithace. Przez osiem miesięcy pracował na Uniwersytecie w Davis, koncentrując się na fizjologii roślin uprawnych. Jego prace naukowe w języku angielskim obejmowały: „Chemical stimulans and germination of seeds”, “Temperature relations to germination of vegetable seed”, “Temperature alternation and germination of vegetable seed” oraz “Semipermeability of seed coverings and stimulation of seeds”. Jego zainteresowania sięgały także badań w zakresie uprawy i hodowli roślin, które prowadził w Japonii, Chinach, Cejlonie, Indiach, Turcji, Egipcie oraz Rumunii.

W 1922 roku zainicjował utworzenie Zakładu Uprawy i Hodowli Warzyw SGGW w Skierniewicach. Jako kierownik tego zakładu, na gruntach, które wydzielił z terenu folwarku oraz ogrodu, zorganizował pole doświadczalne. Pierwsze wyniki prac z tego zakładu opublikował już w 1923 roku. Feliks Kotowski zyskał dużą renomę dzięki nowatorskiemu podejściu do polskiego warzywnictwa. Jego badania, publikacje oraz doświadczenie cieszyły się szacunkiem wśród specjalistów w różnych krajach.

W swoich badaniach, Kotowski również promował zasady azotowego nawożenia drzew z wykorzystaniem nawozów potasowych przy jednoczesnym ograniczeniu fosforowych. Poza naukowymi obowiązkami, angażował się także w działalność społeczną, będąc członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej, gdy mieszkał w Skierniewicach. Po zakończeniu swojego życia, został pochowany na cmentarzu Św. Józefa w Skierniewicach.

Publikacje

Oto zestawienie publikacji Feliksa Kotowskiego, które mają na celu pogłębienie wiedzy w zakresie hodowli roślin oraz zjawisk związanych z ich wzrostem.

  • Wpływ wysokich dawek saletry chilijskiej na rozwój buraków pastewnych,
  • Badania nad kwitnieniem i owocowaniem grochu,
  • O zmienności i korelacjach bobu,
  • Wpływanie izolacji na kapustę,
  • Rozpuszczalność skórki nasiennej,
  • Pobieranie pokarmów przez rośliny warzywne,
  • Ogólne zasady uprawy roślin warzywnych.

Oceń: Feliks Kotowski

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:7