Paweł Czuba


Paweł Czuba, znany również pod pseudonimami Burza oraz Lech, to postać o niezwykłej biografii, która budzi zainteresowanie historyków oraz pasjonatów przeszłości. Urodził się 31 stycznia 1905 roku w Krasnymstawie, w dzielnicy Zastawie. Zmarł natomiast w 1995 roku.

W trakcie swojego życia, Paweł Czuba był nie tylko zdolnym nauczycielem, ale również aktywnym żołnierzem Batalionów Chłopskich. W tej organizacji pełnił funkcję komendanta obwodu nr 14 Krasnystaw w Okręgu Lublin, co wskazuje na jego zaangażowanie w działania na rzecz lokalnej społeczności oraz walkę o wolność.

Życiorys

Paweł Czuba, zanim rozpoczęła się II wojna światowa, zakończył naukę w Państwowej Szkole Gospodarstwa Wiejskiego w Cieszynie. Jego kariera zawodowa jako nauczyciela obejmowała szkoły rolnicze w takich miejscowościach jak Września, Okszów oraz Leszno. W 1924 roku zaangażował się w działalność Centralnego Związku Młodzieży Wiejskiej, a cztery lata później współpracował ze Związkiem Młodzieży Wiejskiej RP Wici oraz Polską Akademicką Młodzieżą Ludową. Był aktywnym członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Jako oficer rezerwy uczestniczył w kampanii wrześniowej, pełniąc służbę w II dywizjonie 40 pułku artylerii lekkiej. Został wzięty do niewoli, jednak udało mu się uciec. W 1940 roku nawiązał współpracę z Związkiem Walki Zbrojnej, a później przystąpił do Batalionów Chłopskich oraz Stronnictwa Ludowego „Roch”. Pełnił funkcje w powiatowych władzach SL „Roch” oraz był członkiem delegatury rządu na kraj w swoim powiecie. Dodatkowo, zajmował stanowisko komendanta obwodowego Batalionów Chłopskich oraz Ludowej Straży Bezpieczeństwa.

Zaangażował się w wiele operacji zbrojnych, w tym głośną akcję na areszt w Krasnymstawie, która miała miejsce 19 września 1943 roku. W sierpniu 1944 roku został aresztowany przez UB w Lublinie, gdzie początkowo przetrzymywany był w więzieniu przy ul. Świętoduskiej, a następnie na Zamku Lubelskim. Ostatecznie został zwolniony.

Po zakończeniu wojny, Paweł Czuba rozpoczął pracę jako urzędnik w Departamencie Oświaty Rolniczej Ministerstwa Rolnictwa. Po pewnym czasie na nowo związał się z Polskim Stronnictwem Ludowym. W 1958 roku, w okresie tzw. „odwilży”, przystąpił do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, w którego struktury zaangażowany był aż do 1970 roku.

Publikacje

Paweł Czuba oraz Jan Wojtal są autorami książki zatytułowanej Walczyli na ziemi krasnostawskiej: 1939–1945, opublikowanej w 1979 roku przez Ludową Spółdzielnię Wydawniczą, z numerem ISBN 83-205-3150-0 oraz 9788320531503.

Po dokonaniu poprawek oraz usunięciu elementów cenzury, wydano zaktualizowaną wersję tego dzieła, pod tytułem Nie stali z bronią u nogi: w krasnostawskim obwodzie 1863–1946, która ukazała się w 1998 roku w wydawnictwie Norbertinum. Książka ta posiada numery ISBN 83-86837-34-9 oraz 9788386837342.

Ordery i odznaczenia

Paweł Czuba został odznaczony wieloma prestiżowymi nagrodami za swoje zasługi. Lista jego odznaczeń jest następująca:

  • krzyż srebrny orderu virtuti militari,
  • krzyż grunwaldu III klasy,
  • krzyż kawalerski orderu odrodzenia polski,
  • krzyż walecznych,
  • złoty krzyż zasługi z mieczami.

Przypisy

  1. https://www.salon24.pl/u/smiech/916202,wielka-ucieczka-z-hitlerowskiego-wiezienia-dzieki-batalionom-chlopskim
  2. Marian Wojtas podaje Oksów, lecz to wydaje się być literówką, gdyż brak takiej miejscowości

Oceń: Paweł Czuba

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:22