UWAGA! Dołącz do nowej grupy Krasnystaw - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Kuba Badach


Kuba Badach, znany również jako Jakub Bartłomiej Badach, urodził się 24 sierpnia 1976 roku w Krasnymstawie. To polski artysta, który wybił się w branży muzycznej jako wokalista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, a także dziennikarz muzyczny.

Na scenie muzycznej zadebiutował w 1995 roku, kiedy to dołączył do zespołu Poluzjanci. Jego kariera nabrała tempa w 1999 roku, gdy stał się częścią zespołu The Globetrotters. Oprócz działalności w ramach zespołów, Kuba Badach realizuje również pasję jako artysta solowy.

W ciągu swojej kariery Badach zdobył liczne nagrody, w tym dwukrotnie nagrodę Fryderyka, przyznawaną przez polski przemysł fonograficzny. Jego talent i ciężka praca zostały docenione także w postaci dwóch złotych płyt, które uzyskał za sprzedaż swoich solowych albumów.

Życiorys

Rodzina i edukacja

Urodziny Kuby Badacha miały miejsce w Krasnymstawie. Jest synem Tadeusza Badacha, który pełnił rolę prezesa Spółdzielni Mleczarskiej w tym mieście oraz był posłem z ramienia SLD. Warto również wspomnieć o jego stryju, Ryszardzie Badachu, który zdobył uznanie jako nauczyciel i kompozytor, a także jako autor śpiewnika o Zamościu oraz Zamojszczyźnie. Kuba spędził swoje dzieciństwo w towarzystwie młodszego brata, Macieja.

W grudniu 2000 roku uzyskał tytuł magistra sztuki na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie specjalizował się w wokalistyce jazzowej. Dodatkowo, kształcił się w zakresie fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Zamościu.

Kariera zawodowa

W 1995 roku Kuba Badach był jednym z współzałożycieli zespołu Polucjanci, który później zyskał nazwę Poluzjanci. Grupa ta specjalizuje się w muzyce mieszczącej się na pograniczu pop rocku, funky oraz jazzu. Wspólnie z zespołem nagrał trzy albumy studyjne: Tak po prostu, Druga płyta (2010) oraz Trzy metry ponad ziemią (2011). Warto dodać, że jego występ w 2002 roku w nowojorskim klubie „Baggot Inn” w West Greenwich Village oraz koncerty poświęcone Andrzejowi Zausze w sali Avery Fisher Hall w Lincoln Center pozostają w pamięci wielu fanów.

Od 1999 roku Kuba Badach nawiązał współpracę z zespołem The Globetrotters, dla którego nagrał cztery albumy studyjne, w tym Stay in Neverland oraz Fairy tales of the trees. Utwór „All You Want” z trzeciej płyty zdobył uznanie, długo utrzymując się na Liście przebojów Programu Trzeciego. Jego występy na międzynarodowych festiwalach, takich jak Bojo Jazz Festival na Węgrzech, Festiwal Jazzowy w Kuwejcie, czy World Etno Fest w Słowacji, z pewnością wyróżniają jego karierę artystyczną.

W ramach kariery solowej w 1988 roku nagrał album kolędowy, zatytułowany Gwiazdkowe Cuda. W trakcie studiów nawiązał współpracę z wieloma znającymi się artystami, w tym z Katarzyną Gärtner oraz Robertem Jansonem. Z tym ostatnim stworzył dwa albumy: Trzeci wymiar (1997) oraz Nowy świat (1999), gdzie utwór „Małe szczęścia” stał się hitem w programie 30 ton na TVP2.

W latach 2002, 2003 i 2006 Kuba brał udział w akcji „Święta, święta”, gdzie skomponował utwór „Tak jak śnieg”. W kwartecie z wybitnymi artystami, takimi jak Mieczysław Szcześniak, Andrzej Piaseczny oraz Andrzej Lampert, wykonał „Kolędę dwóch serc”, będącą coverem przeboju Wham! „Last Christmas”.

Od 2003 roku współpracował z licznymi postaciami polskiej sceny muzycznej, w tym Kayah, Robertem Jansonem, Anią Szarmach, Dorotą Miśkiewicz oraz z zespołem Carrantuohill. Wspólnie z artystami, przyczynił się do nagrania ścieżki dźwiękowej do polskiej wersji językowej animowanego filmu Droga do El Dorado (2000) oraz do filmu Macieja Żaka Ławeczka (2004). W 2006 roku wystąpił podczas koncertu charytatywnego na rzecz Varius Manx i na Festiwalu Jedynki w Sopocie.

24 kwietnia 2009 roku, Kuba wydał album z coverami zatytułowany Tribute to Andrzej Zaucha. W 2011 oraz 2012 roku otrzymał nagrodę Fryderyka w kategorii wokalista roku. Jego pierwszy autorski album, Oldschool, miał premierę 6 października 2017 roku, a singiel „Życie” stał się jego wizytówką.

W 2020 roku, Kuba był jurorem w telewizyjnym show The Four. Bitwa o sławę emitowanym na Polsacie. Od lipca 2020 roku w Radiu Nowy Świat prowadzi autorską audycję muzyczną, będącą kontynuacją jego pasji do muzyki. W roku 2024 został wybrany na jednego z jurorów oraz trenerów w 15 edycji programu The Voice of Poland emitowanego w TVP2.

Życie prywatne

W roku 2009 miało miejsce ważne wydarzenie w życiu Kuby Badacha, gdy poznał Aleksandrę Kwaśniewską. Ich relacja szybko przerodziła się w związek małżeński, który zaowocował ślubem 22 września 2012. Ceremonia odbyła się w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie, co przyciągnęło uwagę mediów i naraziło ich na intensywne analizy w poważnej prasie.

Kuba nie ogranicza się tylko do działalności artystycznej, jest również zaangażowany w kwestie społeczne, będąc członkiem stowarzyszenia, które funkcjonuje przy klubie Muzyczna Owczarnia w Jaworkach.

Dyskografia

W sekcji poświęconej dyskografii Kuby Badacha odnajdziemy wiele interesujących informacji o jego twórczości. Warto zaznaczyć, że wymienione są zarówno albumy solowe, jak i inne osiągnięcia artystyczne.

W skład jego dyskografii wchodzą różnorodne albumy muzyczne, gdzie znajdziemy szczegółowe informacje na ich temat, w tym daty wydania oraz dane dotyczące sprzedaży.

TytułInformacje o albumiePozycja w rankinguSprzedażCertyfikacja
POL
Gwiazdkowe cuda
  • Data: 1988
  • Wydawca: Studio Izabelin
__
Tribute to Andrzej Zaucha. Obecny
  • Data: 24 kwietnia 2009
  • Wydawca: Agora SA
14
  • POL: 30 tys.+
  • POL: platynowa płyta
Oldschool
  • Data: 6 października 2017
  • Wydawca: Agora SA
3
  • POL: 30 tys.+
  • POL: platynowa płyta
„–” album nie był notowany.

Oprócz albumów, Kuba Badach zyskał popularność przez różne utwory, w których brał udział. Te notowane osiągnięcia prezentują się dostatecznie interesująco, ukazując różnorodność jego twórczości na przestrzeni lat.

Nazwa utworuRok wydaniaPozycja w zestawieniuNazwa albumu
LP3
Robert Janson – „Małe szczęścia” (gościnnie: Kuba Badach)199711Trzeci wymiar
Robert Janson – „Jedno słowo wystarczy” (gościnnie: Kuba Badach)49
Robert Janson – „Nowy świat” (gościnnie: Kuba Badach)199928Nowy świat
„Kolęda dwóch serc” (z Andrzejem Piasecznym, Mieczysławem Szcześniakiem i Andrzejem Lampertem)200433
„Gdyby nie ty”200637
„Myśmy byli sobie pisani”200936Tribute to Andrzej Zaucha. Obecny
„–” oznacza, że utwór nie był notowany.

Niezwykle ważnym elementem jego kariery są także kolaboracje i udział w projektach muzycznych, które ukazują jego wszechstronność jako artysty. Poniższe zestawienie przedstawia wybrane osiągnięcia w tym zakresie.

AlbumRok wydaniaUwagiŹródło
Robert Janson – Trzeci wymiar1997śpiew w utworach „Małe szczęścia”, „Jedno słowo wystarczy” oraz „Nasza mała wojna”_
Robert Janson – Nowy świat1999śpiew w utworze „Nowy świat”_
Dorota Miśkiewicz – Zatrzymaj się2002b.d._
Carrantuohill – Inisśpiew w utworze „Gdy wrócę do Irlandii swej”_
Krzysztof Ścierański – Independent2004śpiew w utworze „Let Me Say It”_
Robert Chojnacki – Saxophonic2006śpiew w utworze „W pół do serca”_
Jacek Kochan – Man of No Words2008śpiew w utworze „World of Shined Shoes”_
Michał Grott – Grottmusic2009śpiew w utworach „Jesteś piękna” oraz „Snuj”_
Śrubki – Śrubki2010śpiew w utworach „Kołysanka”, „Międzyplanetarny rejs” i „Upojony”_
Paweł Hendrich – Utwory kameralne2010b.d._
Agnieszka Hekiert E-Jazz Quartet – Stories2012śpiew w utworze „Gdyby tylko”_
Mariusz Bogdanowicz Quartet – Syntonia2013śpiew w utworze „Nie zapominaj mnie”_
Kasia „K8” Rościńska – K8 o’clock2014śpiew w utworze „I Adore You”_

Dodatkowo, nie można zapomnieć o teledyskach, które wzbogacają każdy z jego utworów, będąc wizualnym dopełnieniem muzycznego przekazu.

TytułRok wydaniaReżyserNazwa albumuŹródło informacji
Robert Janson – „Małe szczęścia” (współpraca: Kuba Badach)1997Trzeci wymiar_
Kuba Badach – „Byłaś serca biciem”2009Bo Martin oraz Andrzej ArtymowiczTribute to Andrzej Zaucha. Obecny_
Kasia „K8” Rościńska – „I Adore You” (współpraca: Kuba Badach)2013Błażej KujawaK8 o’clock_
Kuba Badach – „Jestem kimś”2017Jacek KościuszkoOldschool_
Kuba Badach – „Wracam do siebie”2018Jacek KościuszkoOldschool_
Linia Nocna z Kubą Badachem – „Gdziekolwiek”2019Michał Kisielewski_

Nagrody i wyróżnienia

W tym miejscu znajdziesz szczegółowe informacje na temat osiągnięć Kuby Badacha, w tym jego nagród i wyróżnień. Warto zapoznać się z całym kontekstem w artykule „Poluzjanci”, który rozszerza temat.

RokNagrodaKategoriaRezultat
2011FryderykWokalista rokuWygrana
2012FryderykWokalista rokuWygrana

Filmografia

Filmografia Kuby Badacha obejmuje różnorodne produkcje filmowe i telewizyjne, w których artysta brał udział na różnych płaszczyznach. Poniżej znajduje się szczegółowa tabela z zestawieniem jego osiągnięć w tej dziedzinie.

RokTytułRolaReżyser
1998Kochaj i rób co chceszwyk. piosenki „Małe szczęścia”Robert Gliński
Świat kolorów (Teatr Telewizji)chłopakWiesław Komasa
20006 dni strusiamuzyka i słowa do piosenki „Perfect Guy”Jarosław Żamojda
Droga do El Dorado (The Road to El Dorado)polski dubbing, partie wokalneDon Paul, Eric „Bibo” Bergeron
2003Mój brat niedźwiedź (Brother Bear)Aaron Blaise, Bob Walker
2004Mickey: Bardziej bajkowe święta (Mickey’s Twice upon a Christmas)
Ławeczkawykonanie muzyki (śpiew)Maciej Żak
2007Alvin i wiewiórki (Alvin and the Chipmunks)główny wokalTim Hill
2011Unia serc (serial TV)wyk. piosenki „Nowsze Mazowsze”Mariusz Palej, Grzegorz Sadurski
2011-2016Kuba i Śruba (serial animowany)wykonanie piosenekBronisław Zeman, Andrzej Orzechowski, Marek Burda
2013Joanna (film dokumentalny)muzyka do piosenki „Mimo wszystko”Aneta Kopacz

Przypisy

  1. Zmiany kadrowe w "The Voice of Poland". Kto będzie nowym trenerem? [online], Onet Kultura, 21.05.2024 r. [dostęp 04.09.2024 r.]
  2. Telewizja PolskaT.P. S.A Telewizja PolskaT.P., Kuba Badach [online], voiceofpoland.tvp.pl [dostęp 04.09.2024 r.]
  3. Badafonia [online], Radio Nowy Świat [dostęp 06.09.2020 r.]
  4. Kuba Badach: teksty na płytę „Oldschool” napisała mi żona. Polskie Radio. [dostęp 10.10.2018 r.]
  5. Kuba Badach Discography. AllMusic. [dostęp 20.10.2018 r.]
  6. PRP. GK PRP., Ślub Kwaśniewskiej najpopularniejszy w mediach [online], Press.pl [dostęp 11.04.2020 r.]
  7. Ślub Oli Kwaśniewskiej i Kuby Badacha. Onet.pl. [zarchiwizowane 20.10.2018 r.]
  8. IzabelaI. Smolińska, Księżniczka mimo woli. Kwaśniewska jak Kate Middleton czy Jola Rutowicz? [online], [zarchiwizowane 11.04.2020 r.]
  9. PRP. GK PRP., Ślub Kwaśniewskiej najpopularniejszy w mediach [online], Press.pl [dostęp 11.04.2020 r.]
  10. a b MarekM. Czarkowski MarekM., Bal na Titanicu [online], Przegląd, 14.10.2012 r. [dostęp 11.04.2020 r.]
  11. SławomirS. Mizerski, Ślub Aleksandry Kwaśniewskiej na tabloidowo, „Polityka” (39/2012 (2876)), www.polityka.pl, 26.09.2012 r. [dostęp 11.04.2020 r.]
  12. ZdzisławZ. Pietrasik, Ślub u Kwaśniewskich jako znak czasów, „Polityka” (39/2012 (2876)), www.polityka.pl, 26.09.2012 r. [dostęp 11.04.2020 r.]
  13. Kuba Badach w bazie IMDb (ang.)
  14. Kuba Badach w bazie Discogs.com (ang.)
  15. Kuba Badach Pictures. famousfix.com. [dostęp 17.09.2012 r.]
  16. The Globetrotters. globetrotters.vernet.pl. [dostęp 25.09.2012 r.]
  17. LP3 – statystyki dla wykonawcy Kuba Badach. www.lp3.pl. [dostęp 25.09.2012 r.]
  18. Śrubki Michał Jurkiewicz. Mystic Production, 2010.
  19. Kasia „K8” Rościńska – „I Adore You” (gościnnie: Kuba Badach). www.youtube.com. [dostęp 25.09.2012 r.]
  20. Robert Janson – „Małe szczęścia” (gościnnie: Kuba Badach). www.youtube.com. [dostęp 25.09.2012 r.]

Oceń: Kuba Badach

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:13