Zofia Nowacka-Wilczek


Zofia Nowacka-Wilczek, urodzona 25 kwietnia 1947 roku w Krasnymstawie, była ważną postacią w świecie polskiej literatury. Jej twórczość i dokonania miały znaczący wpływ na rozwój poezji oraz krytyki literackiej w Polsce.

Odeszła z tego świata 19 stycznia 2017 roku, pozostawiając po sobie bogaty dorobek artystyczny oraz rozważania na temat literatury.

Życiorys

Zofia Nowacka-Wilczek przyszła na świat w Krasnymstawie, gdzie zdobyła wykształcenie w Liceum im. Władysława Jagiełły. W dalszej kolejności podjęła studia z zakresu filologii angielskiej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Po zakończeniu edukacji, w latach 1972–2004, pełniła rolę nauczycielki języka angielskiego w I Liceum Ogólnokształcącym im. St. Staszica w Lublinie.

Twórczość

Debiut Zofii Nowackiej-Wilczek jako poetki miał miejsce w 1981 roku, kiedy to jej wiersze po raz pierwszy znalazły się w literackim magazynie „Kamena”. Artystka jest autorką czternastu książek poetyckich, w tym siedmiu zbiorów wierszy, co stanowi imponujący dorobek literacki.

Jej początkowy tom poezji, Pół wierszem, pół serio (1994), został odznaczony nagrodą w Konkursie im. J. Czechowicza, co stanowiło ważny punkt w jej karierze. Wśród innych znaczących publikacji wyróżniają się:

  • Obłaskawianie niepokoju (1995),
  • Widok z lotu słowa / Word’s Eye View (1997) – w wersji polsko-angielskiej,
  • Oścież (1999),
  • Myśli niepokorne / Unhumbly (2005) – w wersji polsko-angielskiej,
  • Po obu stronach lustra (2006) – który zdobył I nagrodę w konkursie organizowanym przez Wydawnictwo Heliodor oraz kwartalnik „Quo vadis”,
  • Śladem niedomilczeń (2010) – który uzyskał I nagrodę na konkursie im. Wacława Iwaniuka,
  • Czasobranie (2014).

Nie tylko wiersze, ale również fraszki i aforyzmy są częścią jej twórczości. Zofia stworzyła trzy zbiory tych krótkich form literackich: Dla mnie to fraszka (1997), Fraszkowisko (2001) oraz A fe!ryzmy (2004). Dodatkowo, napisała dwa tomy limeryków: Limeryki (2014) i Limeryk z Lublina (2017), a także książeczkę dla dzieci Magiczną hulajnogę (2003).

Poza tym, pisarka współtworzyła około 140 literackich antologii i almanachów, odnosząc znaczące sukcesy, w tym główne nagrody w różnych konkursach literackich w Polsce oraz za granicą – w Stanach Zjednoczonych, Anglii i Australii.

Prócz twórczości książkowej, Nowacka-Wilczek miała na koncie wiele prezentacji prasowych, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Jej utwory były publikowane w renomowanych periodykach takich jak „Akcent”, „Akant”, „Poezja dzisiaj”, „Egeria”, a także w rumuńskim czasopiśmie literackim „Poesie”. Dodatkowo, jej wiersze były dostępne w dwu dwujęzycznych antologiach opublikowanych w Rumunii, a także przetłumaczone na języki: angielski, rumuński oraz duński.

W obrębie literackiej krytyki, Zofia Nowacka-Wilczek także odgrywała istotną rolę, recenzując poetyckie tomiki, pisząc wstępy oraz omówienia do dzieł współczesnych autorów. Była aktywnym uczestnikiem jako juror w licznych konkursach poetyckich zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich. Od 2001 roku przynależała do Związku Literatów Polskich, Polskiej Akademii Poetów Amerykańskich (PAPA) oraz Partii Dobrego Humoru.


Oceń: Zofia Nowacka-Wilczek

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:15